Skoči na glavno vsebino

FLL 2024/25

          

FIRST® (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) LEGO® League je mednarodni program s področja STEAM (Science, Tecnology, Engineering, Art and Math), s katerim omogočamo celostni razvoj otrok in mladine. Vsako leto nov izziv – projekt, ki opremlja otroke in mlade z znanji in kompetencami 21. stol., seznanja jih z znanostjo in uporabo tehnologij v koristne namene, spodbuja samoiniciativnost, podjetnost, ustvarjalnost, timsko delo … in se zaključi s festivali (za mlajše) in večstopenjskimi tekmovanji/turnirji za starejše.

Tekmovanje je zastavljeno tako, da učenci uporabljajo robotska orodja iz programa Lego Education, pri čemer razvijajo tako strojno kot programsko opremo. Vsako leto se ekipe soočijo z novo temo, ki se nanaša na aktualne globalne izzive. Tema za sezono 2024/25 so oceani (POD GLADINO), pri čemer so tekmovalci raziskovali probleme in rešitve, povezane z raziskovanjem in ohranjanjem oceanov.

Osnova programa sta raziskovanje in izobraževalna robotika, posebnost vrednote (odkrivanje, inovativnost, vpliv, vključevanje/inkluzija, skupinsko delo in zabava).

Cilji:

– otroke in mlade navdušiti nad znanostjo in tehnologijo, približati STEAM (science, technology, engineering, art and math)
– udeležence opremlja z idejo timskega duha, uči jih podjetnosti, samoiniciativnosti,
– spodbuditi otroke in mlade, da rešujejo kompleksne naloge na ustvarjalen način.

PREDSTAVITEV NAŠE EKIPE:

Naša ekipa FLL je živahna skupina mladih, ki hitro pokažejo svojo organiziranost in sodelovalnega duha. Že na začetku so si učenci sami razdelili naloge – nekateri so se posvetili sestavljanju robota, medtem ko sta se dva člana osredotočila na raziskovanje in pripravo inovativnih rešitev za letošnjo raziskovalno nalogo. Začeli smo na taboru, kjer smo skupaj postavili tekmovalni poligon, kar je še dodatno okrepilo našo povezanost. Priprave potekajo v okviru interesne dejavnosti, ki jo obiskuje več kot 10 učencev. Ustvarjalno vzdušje in dinamika skupine poskrbita, da nam čas vedno prehitro mine, a hkrati nas navdajata z navdušenjem in ponosom nad dosežki in pridobljenim novim znanjem.

Mentorica ekipe je učiteljica Katja Presetnik, ki igra ključno vlogo pri usmerjanju ekipe. Pogosto mora učence spomniti, da imamo omejen čas za igranje, pomaga pri iskanju finančnih sredstev in podaja predloge za izboljšave ter skrbi, da delo poteka učinkovito, a hkrati v sproščenem in ustvarjalnem vzdušju.

Inovacijski projekt:

Ekipa raziskovalcev LEGO PREGARČEK je raziskovala, kako iz morske vode pridobiti pitno vodo. Raziskali so metode razsoljevanja z izparevanjem in obratno osmozo. Da smo se na tekmovanje lahko prijavili, gre zahvala tudi zunanjim organizacijam in podjetjem, ki so nas finančno in raziskovalno podprla. Pri raziskovanju smo dobili podporo podjetja PRIMA Filtertehnika d.o.o., ki je bil tudi naš sponzor. Brez njihove aparature za obratno osmozo bi težko dokazali razsoljevanje vode ter na samem dogodku privabili toliko radovednih, ki so se želeli prepričati in okusiti filtrirano vodo. Na inštitutu Jožef Štefan smo opravili poskus izparevanja vode v podtlačni komori. Zahvala gre tudi donatorskemu podjetju TPV AVTO d.o.o., ki nam je doniralo sredstva za nakup lego kompleta, ki je pogoj za prijavo na tekmovanje.

Tekma robotov:

Ekipa, ki je zasnovala robota (FIREOCTOPUS), se je maksimalno potrudila. Sastavili smo robota z več nastavki, ki naj bi opravil več misij. Žal na tekmovanju nismo bili konkurenčni drugim, ki so imeli novejše robote, ki omogočajo hitrejše in enostavnejše menjave nastavkov.

Žal se v tej sezoni nismo uvrstili v finale na Odprto državno prvenstvo, vendar nam to ni vzelo motivacije za nadaljevanje, saj smo se uvrstili tik pod ekipami finalisti in glede na to, da smo se letos z ekipo prvič udeležili tekmovanja, vidimo možnost izboljšav, ki nam bi lahko prinesle boljšo uvrstitev. Sicer pa smo se na tekmovanju in pripravah zelo veliko naučili in povezali kot ekipa.

Orodna vrstica za dostopnost