Presenečenje za zadnji šolski dan

Mlade je v času sodobnih trendov težko navdušiti za slovensko glasbo, kaj šele za našo ljudsko zapuščino oz. slovensko kulturno dediščino, zato smo na naši šoli organizirali zabavno, glasbeno-edukativno predstavo, ki združuje moderno s tradicionalnim. Duo bratov BQL, ki sta pri nas že snemala videospot Šampioni za film Košarkar naj bo 2, je izvedel glasbeno prireditev z naslovom SLOVENSKE LJUDSKE SO KUL. Naš namen je bil obuditi slovensko ljudsko pesem in jo zopet približati mladim. Pesmi sta izvedla v prenovljeni moderni izvedbi, priredila sta jih na instrumentalno podlago različnih popularnih pesmi. Gre za medpredmetno povezovanje slovenskega in tujega jezika, saj sta del pesmi zapela v originalnem besedilu, del pa v prirejenem slovenskem besedilu. Učenci so se z aktivnim vključevanjem učili ali ponavljali besedila slovenskih ljudskih pesmi. Gre tudi za medpredmetno povezovanje glasbe in športa, kar so otroci dokazali s korakanjem in ploskanjem na ritem pesmi. Dokazali smo, da je slovensko ljudsko glasbo mogoče interpretirati na različne načine in z različnimi glasbenimi slogi. Pokazali smo občutljivost in strpnost do različnih glasbenih kultur. Učenci in učitelji s(m)o bili več kot navdušeni. Letošnji zadnji šolski dan nam bo ostal v čudovitem spominu.

Sonja Salajko